Toimingud mida saad ise ära teha ukseluku hooldamisel

Vaatme koos üle kodu ukse ja ukselukustuse, et uksed ka edaspidi turvaliselt avaneksid ja sulguksid(lukustuksid) .

Anname omaltpoolt mõned näpunäited ja tähelepanekud mida ukseluku hooldamisel saab ise ära teha:

  • Lukusüdamiku õlitamine…

…spetsiaalselt lukule mõeldud õliga (universaalse õliga õlitamisel on mõju vaid korraks). Soovitame lukuõli pihustada ohtralt, kuid mitte üle uputada nii, et lukuaugust välja hakkaks ajama. Seejärel võta puhas lapp või kätepuhastus paber, ning pane võti lukuauku ja võta uuesti välja. Väljavõetud võti puhasta õlist ja mustusest. Korda seda tegevust seni kuni võti õlist puhtaks jääb. NB! Ära keera võtit südamikus, enne kui võtmele enam mustust ei jää kuna see võib ajada mustuse südamikus laiali ja on oht, et südamik kiilub kinni.

Lukuõlid leiad SIIT

  • Võtme vigastused ja kulumus

Ukseluku hooldamisel vaata üle visuaalselt oma uksevõti, ega seal ei ole võtme kõverdumist, pragusid (ka väga väikesed praod muudavad võtme vastupidavus võimet) või hammaste kulumist. Kui leiad loetletud vea, siis tee kindalasti endale uus võti, sest sel puhul võtme murdumine või kinni jäämine lukuauku on vaid aja küsimus.

Vaata võtmete tegemise kohta infot SIIT

  • Lukusüdamiku kontroll

Kas võtme sisestamisel võti läheb ilma takistusteta võtmeauku? Kui tekib takistusi siis tasub kindlasti üle lasta kontrollida lukusüdamik või paigaldada hoopis päevi näinud südamiku asemele ,uus südamik. Oht seisneb selles, et südamikus olevad muugid võivad olla oksüdeerunud ja kinni kiilunud või hoopis kulunud. Ühel hetkel ei ole võimalik enam ust võtmega avada.

Sobiva lukusüdamiku leiad SIIT

  • Ukseluku vasturaua kontroll

Ust sulgedes jälgi, kas uks sulgub korrektselt,  ilma liigset jõudu kasutamata. Kui on tarvidus ust mitmeid kordi prõmmida, et uks kinni jääks, võib olla üks põhjustest  vasturaud või ka ukse vajumine. Võib olla, et vasturaud on liiga välja või siis liiga sügavale liikunud. Vajadusel reguleeri või lase reguleerida vasturauda.

Vasturauad leiad SIIT

 

Hästi hooldatud ukselukustus peab vastu aasta kümneid. Teostada selline hooldus vähemalt 2 korda aastas ja Te ei pea muretsema kinni kiilunud ukselukustuse pärast.